PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Archiwum
Od Redakcji

Szanowni Czytelnicy,

w imieniu Redakcji serdecznie dziękuję za piękne życzenia świąteczne i noworoczne. Ich liczba mile nas zaskoczyła. Odwzajemniamy je życząc Państwu szczęśliwego 2010 Roku! W wielu listach do Redakcji przesyłacie Państwo bardzo interesujące rozważania, opinie i poglądy oraz materiały specjalistyczne. Doceniając to zainteresowanie naszą publicystyką, postanowiliśmy otworzyć szerzej nasze łamy dla czytelników i publikować ciekawsze listy i materiały w nowej rubryce zatytułowanej Hyde Park – w tym numerze od str. 61 do 67.
W artykule otwierającym to wydanie, a poświęconym dokumentom wydawanym przez Urzędy Stanu Cywilnego, Roman Łuczak opisuje słabość ich zabezpieczeń. Postulat jak najszybszej zmiany tego stanu rzeczy, tak by były one zdecydowanie lepiej zabezpieczone, brzmi jak bicie na alarm. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że za pomocą fałszowania lub przerabiania dokumentów USC może dochodzić do fałszowania czy wręcz kradzieży tożsamości, postulaty autora należy traktować jako niezwykle ważne i pilne. W chwili obecnej dokumenty wydawane przez USC stanowią chyba najsłabsze ogniwo w łańcuchu polskich zabezpieczonych dokumentów administracyjnych, a przecież ich ranga jest najwyższa.
W Unii Europejskiej euro otoczone jest szczególną troską o zabezpieczanie go przed fałszerstwami. W stworzonym do tego celu instytucjonalnym systemie ochrony wspólnej waluty kluczową rolę odgrywa Europejski Urząd Policji, czyli EUROPOL. Pełni on funkcję centralnego biura do spraw fałszowania euro. Wiele bardzo interesujących szczegółów i informacji na ten temat przekazuje w swoim artykule Jacek Walaszczyk, przedstawiciel Polski w tej tajemniczej instytucji.
Konsekwentnie lansujemy pogląd, że najlepszą ochroną przed skutkami fałszerstw jest edukacja, szczególnie szkolenia nt. rozpoznawania autentyczności banknotów i dokumentów. W tym wydaniu Ryszard Janowicz, funkcjonariusz Straży Granicznej, udziela praktycznych wskazówek, jak rozpoznać typowe fałszerstwa niektórych dokumentów uprawniających do przekraczania granicy Polski. Natomiast kilka rad i podpowiedzi, na co zwrócić uwagę w dowodach osobistych, można znaleźć na str. 67.
Kontynuujemy stałe cykle i tematy podjęte w poprzednich wydaniach.
Miło mi też poinformować, że ukazało się drugie wydanie specjalne naszego kwartalnika. Publikujemy w nim opracowanie pt. Biometria w bankowości i administracji publicznej pod redakcją  profesora Uniwersytetu Warszawskiego Remigiusza W. Kaszubskiego.
Dziękuję również za wszystkie przesłane do redakcji uwagi i opinie – te polemiczne, krytyczne, a także wskazujące kierunki rozwoju. Proszę nas nadal czytać, polecać innym, pisać do nas, dzwonić, jak również odwiedzać redakcję.
Serdecznie zapraszam do lektury i pozdrawiam.

Jerzy Banaś
Redaktor Naczelny« powrót
Wydrukuj stronę Wersja do druku