PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Archiwum
Od redakcji

Szanowni Czytelnicy,

niezmiernie miło witam Państwa w mojej nowej zawodowej roli – Redaktora Naczelnego kwartalnika CZŁOWIEK I DOKUMENTY. Jest dla mnie zaszczytem współtworzyć przyszłość tak zacnego wydawnictwa, czasopisma z długoletnią historią i wspaniałym dorobkiem.

Początek bieżącego roku to dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. szczególnie ważny i podniosły okres. Tradycyjnie w styczniu obchodzimy rocznicę powstania naszej firmy. Już 98 lat minęło od momentu, gdy decyzją ówczesnego rządu podpisaną przez Ignacego Jana Paderewskiego, Prezydenta Ministrów, utworzono Państwowe Zakłady Graficzne. Dziś spółka jest nie tylko wyłącznym producentem polskich banknotów, ale również wytwórcą najważniejszych w naszym państwie dokumentów i druków zabezpieczonych. Jest to dla firmy i wszystkich jej pracowników prestiżowe wyróżnienie, a zarazem ogromne zobowiązanie wymagające maksymalnego skupienia i odpowiedzialności za realizację bieżących zadań.

Przełom lat 2016 i 2017 to także wyjątkowy czas z powodu zmian prognozowanych w polskim ustawodawstwie. Na łamach kwartalnika wielokrotnie poruszaliśmy temat konieczności systemowych rozwiązań dotyczących sfery dokumentów publicznych. I oto, po wielu latach dyskusji nad ustawowym uregulowaniem tej problematyki, 6 grudnia 2016 roku ukazał się przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt USTAWY O DOKUMENTACH PUBLICZNYCH.

Przyjęcie ustawy będzie również niezwykle ważnym wydarzeniem w niemal stuletniej historii naszej firmy. Zgodnie z projektem PWPW S.A. ma uzyskać status Drukarni Narodowej. Z uwagi na specjalistyczny profil produkcji, zgromadzony potencjał i wieloletnie doświadczenie nasza spółka jest w pełni gotowa do odegrania tej odpowiedzialnej roli, kluczowej dla stanu bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego.

Znaczącym przedsięwzięciem ostatniego okresu działalności PWPW S.A. był projekt związany z emisją nowego nominału polskiej waluty obiegowej – banknotu 500-złotowego. Opis wyzwań, jakie towarzyszyły jego realizacji, jak również wiele innych ciekawych informacji na temat nowego banknotu znajdą Państwo na łamach tego wydania.

Chciałabym również zwrócić Państwa uwagę na nowy banknot promocyjny SZACHY będący prezentacją możliwości produkcyjnych i projektowych PWPW S.A. Stanowi on załącznik insertowany do kwartalnika.

Niezwykle istotne w prowadzeniu działalności biznesowej PWPW S.A. jest pielęgnowanie historii – nie tylko dotyczącej firmy, ale też związanej z najnowszymi dziejami naszego kraju. Godną pochwały inicjatywą i ogromną determinacją w tym zakresie wykazał się współpracujący z naszą redakcją wykładowca akademicki, publicysta i autor licznych książek, dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Na łamach kwartalnika przybliżył nam przedsięwzięcie sprowadzenia ze Stanów Zjednoczonych do Polski doczesnych szczątków płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. Obaj wielcy bohaterowie dzięki zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji, w tym również PWPW S.A., mogli po latach, zgodnie ze swoją ostatnią wolą, wrócić do ojczyzny i spocząć we wspólnej mogile na wojskowych Powązkach.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy naszym dotychczasowym oraz nowym Czytelnikom życzę, aby związane z odrodzeniem duchowym Zmartwychwstanie Pańskie przyniosło spokój i wiarę, dało siłę w pokonywaniu trudności i pozwoliło z ufnością patrzeć w przyszłość!

Aleksandra Grynkiewicz
Redaktor Naczelna« powrót
Wydrukuj stronę Wersja do druku