PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Archiwum
Człowiek i Dokumenty, nr 39 (październik-grudzień 2015)

Od Redakcji


IMIGRANCI A.D. 2015 I ICH DOKUMENTY
Wydarzenia, których obecnie jesteśmy świadkami w związku z falą nielegalnych imigrantów napływających do Europy, skłoniły mnie do zwrócenia uwagi nie tylko na dokumenty znajdujące się w posiadaniu osób z krajów podwyższonego ryzyka, ale przede wszystkim na ich brak u „uchodźców”, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia ich identyfikację i otwiera drogę do UE terrorystom, dżihadystom, islamskim radykałom i różnym przestępcom.

NOWY DOWÓD OSOBISTY
Zgodnie z USTAWĄ Z DNIA 6 SIERPNIA 2010 R. O DOWODACH OSOBISTYCH (Dz. U. 2010 nr 167, poz. 1131) w dniu 1 marca 2015 r. rozpoczęto wydawanie nowego dowodu osobistego. Wzór nowego dokumentu został określony w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH Z DNIA 29 STYCZNIA 2015 R. Wskazana ustawa w stosunku do poprzednio obowiązującej przynosi wiele zmian dotyczących między innymi zasad wydawania dokumentu, zakresu danych w nim zawartych, gromadzenia i udostępniania informacji. Ponadto ustawa wprowadza centralny, prowadzony w formie elektronicznej Rejestr Dowodów Osobistych. Gromadzone są w nim wszelkie informacje dotyczące wniosku o wydanie dowodu i dane wydanego dokumentu (w tym fotografię wnioskującego), a także informacje o unieważnionych i utraconych dowodach osobistych (art. 56).

CERTYFIKACJA W ZAKRESIE COMMON CRITERIA – WSTĘPNA KONCEPCJA BUDOWY POLSKIEGO MODELU
CERTYFIKACJA W ZAKRESIE COMMON CRITERIA – WSTĘPNA KONCEPCJA BUDOWY POLSKIEGO MODELU COMMON CRITERIA to norma pozwalająca w sposób formalny weryfikować bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych. Jednostka certyfikacyjna jest podmiotem wystawiającym certyfikaty CC. W Polsce brak jest tego rodzaju podmiotu. Korzystanie z obcych jednostek certyfikujących może osłabić strategiczne bezpieczeństwo państwa oraz obywateli w tej dziedzinie.

BANKNOT NA MIARĘ XXI WIEKU
24 sierpnia 2015 roku Narodowy Bank Polski wyemitował siódmy już banknot kolekcjonerski. Okazją do tego wydarzenia była przypadająca na bieżący rok 600. rocznica urodzin Jana Długosza.

ŚWIATOWE ŻYCIE EKSPERTÓW – KONFERENCJE, TARGI I WYSTAWY 2015/2016


« powrót
Wydrukuj stronę Wersja do druku