PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Archiwum
Człowiek i Dokumenty, nr 35 (październik - grudzień 2014)

Od Redakcji


NOWY POLSKI BANKNOT KOLEKCJONERSKI cz. II
Narodowy Bank Polski 5 sierpnia br. Wprowadził do obiegu banknot kolekcjonerski upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich. Banknot został wykonany na podłożu polimerowym, według projektu Andrzeja Heidricha. Jest to pierwszy polski banknot wykonany na podłożu innym niż papier.

FAŁSZYWE DOKUMENTY W RĘKACH TERRORYSTÓW ORAZ IMIGRANTÓW Z KRAJÓW PODWYŻSZONEGO RYZYKA
Konflikt w Syrii wywołał dynamiczny wzrost liczby oryginalnych i fałszywych paszportów państw Europy, które znalazły się w rękach zorganizowanych grup przestępczych, uchodźców z rejonów ogarniętych walkami i bojowników dżihadu.

AUTOMATYCZNA KONTROLA DOKUMENTÓW – OCZEKIWANIA A RZECZYWISTOŚĆ
Czy możliwe jest takie zaprogramowanie maszyny, by w każdych warunkach mogła ze stuprocentową dokładnością odróżnić dokument autentyczny od sfałszowanego? Czy też prawdziwsza jest obawa, że automatyczna kontrola dokumentów to „spełnione marzenie przestępcy”?

ROZWAŻANIA O DŁUGOTERMINOWEJ ARCHIWIZACJI CYFROWEJ
Od kilku lat na świecie podejmowane są prace nad możliwością przechowywania treści w wersji cyfrowej w bardzo długim horyzoncie czasowym. Zrozumiały jest pierwszy człon tego pojęcia, archiwizacja cyfrowa to serwery, dyski, taśmy etc. Ale definicja znaczenia „długoterminowość”, przy technologii, która sama ma ok. 60 lat, budzi wiele pytań.

RZECZ O WERYFIKACJI DOWODÓW OSOBISTYCH
Pozyskanie pieniędzy jest jednym z głównych motywów działalności przestępczej pojedynczych osób i grup zorganizowanych. Od czasu wprowadzenia w Polsce gospodarki rynkowej bankowość stała się szczególnym terenem zmagań z przestępczością.

« powrót
Wydrukuj stronę Wersja do druku