PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Archiwum
Człowiek i Dokumenty, nr 24 (styczeń – marzec 2012)

Od Redakcji


Podpis elektroniczny Sigillum Sign 4 w Narodowym Teście Interoperacyjności
Sformułowanie „podpis elektroniczny” coraz powszechniej zaczyna funkcjonować w codziennym życiu. Podpis elektroniczny zaistniał w polskim prawie już ponad 10 lat temu. W roku 2001 została uchwalona USTAWA O PODPISIE ELEKTRONICZNYM zrównująca podpis odręczny z elektronicznym.

Istota procederu prania pieniędzy i jego makroekonomiczne konsekwencje. Część II: Makroekonomiczne konsekwencje procederu prania pieniędzy.
Z najnowszego raportu MSWiA o stanie bezpieczeństwa państwa wynika, że mafijne grupy przestępcze koncentrują się na przestępstwach gospodarczych. Udział strat z tego tytułu w łącznej wartości strat zarejestrowanych przez Policję w 2010 r. wyniósł ponad 70%. W kategorii tych przestępstw dominuje pranie pieniędzy, które wygenerowało ujawnione straty w wysokości 1,8 mld zł.

Fałszerstwa polityczne pieniędzy i „koreański superdolar”
Zjawisko fałszowania waluty, jak też dokumentów jednego kraju dokonywane na zlecenie lub w imieniu instytucji rządowych innego kraju nazwano „fałszerstwami politycznymi”. Działania takie z reguły zakładają wprowadzenie chaosu i destabilizację gospodarki strony przeciwnej. Zdobyte tą drogą pieniądze świetnie nadają się także, co oczywiste, do płacenia.

Banknot kolekcjonerski „100. Rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii”
3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. 25 listopada 2011 r. Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł poświęcony noblistce.

Znajomość zabezpieczeń dokumentów wśród urzędników i funkcjonariuszy Policji
Kanwą artykułu była prezentacja przedstawiona przez autora w gronie naukowców, biegłych i ekspertów, podczas 8. Konferencji TECHNICZNOKRYMINALISTYCZNE BADANIA AUTENTYCZNOŚCI DOKUMENTÓW PUBLICZNYCH (TKBADP-8), która odbyła się w dniach 29–30 września 2011 r. na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Czy to takie trudne?
Czyli „jaki diabeł straszny” gdy nie wiemy na co patrzeć, aby ocenić autentyczność dokumentu.

« powrót
Wydrukuj stronę Wersja do druku