PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Archiwum
Od Redakcji

Szanowni Czytelnicy,

wrzesień od samego początku zaowocował konferencjami ekspertów i specjalistów z dziedziny dokumentów, zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych. Na konferencji zorganizowanej w Poznaniu przez Wydział Prawa UAM i PWPW S.A. prof. Hubert Kołecki podkreślał zdecydowanie: Skuteczne zabezpieczenie dokumentów publicznych przed fałszerstwem oraz opracowanie szybkich, nieniszczących i niezawodnych metod weryfikacji autentyczności tych dokumentów ma istotne znaczenie nie tylko dla każdego z nas, ale ma też fundamentalne znaczenie dla legalności, pewności i bezpieczeństwa obrotu prawno-ekonomiczno-finansowego w Polsce, a w konsekwencji dla ekonomicznego bezpieczeństwa państwa. Jednym z głównych postulatów tej konferencji, była konieczność podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności urzędników (a szerzej społeczeństwa) w zakresie zabezpieczeń antyfałszerskich dokumentów oraz sposobów weryfikacji ich autentyczności. Wiele przestępstw nie mogłoby zaistnieć, gdyby urzędnicy w administracji publicznej lub bankowości zakwestionowali autentyczność przedstawionych im sfałszowanych dokumentów. Ale do tego trzeba odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
Na XV Forum Informatyki jednym z zagadnień było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Czy administracja publiczna powinna „własnymi siłami” realizować procesy eksploatacji i utrzymania systemów informatycznych? Większość specjalistów obecnie uważa, że administracja powinna skupić się na obsłudze obywateli i przedsiębiorców, pozostawiając wyspecjalizowanym firmom, w tzw. outsourcingu, techniczną obsługę systemów informatycznych. Będzie to korzystne ekonomicznie i niezawodne technicznie rozwiązanie. Więcej szczegółów o konferencjach, sympozjach i spotkaniach na str. 59.
Zupełnie nowe wyzwania stawiają przed nami dokumenty tworzone i przesyłane elektronicznie oraz dokumenty z mikroprocesorami i danymi biometrycznymi. Piszą o tym: Kajetan Wojsyk w artykule otwierającym to wydanie i Jerzy Cichowicz, który rozważa, czy biometria w dokumentach identyfikacyjnych zagraża naszej prywatności.
Ostatnim przebojem w dziedzinie systemów elektronicznych do zarządzania finansami są tzw. systemy płatności mobilnych, czyli z wykorzystaniem telefonii komórkowej. Leszek Strawiński ocenia, że testowany obecnie pilot płatności mobilnych, stawia nas w światowej czołówce w tej dziedzinie - więcej w artykule na str. 15.
Utrata dokumentów, szczególnie gdy zostaną skradzione lub zgubione i wykorzystane przez osoby trzecie do celów przestępczych, ma często dla ich właścicieli bardzo przykre skutki. Społeczna wiedza, że istnieje System Dokumenty Zastrzeżone, który pozwala uniknąć wielu z tych przykrości, jest jeszcze niewielka. A takie przypadki mogą dotknąć każdego z nas, dlatego też szczególnie polecam lekturę artykułu Agnieszki Szmidt.
Dotacje z Unii Europejskiej, czyli wielkie pieniądze, i ludzka ułomność, tzw. żądza pieniądza, powodują, że czasami dochodzi do tak paradoksalnych zdarzeń, jak próba uzyskania dotacji do działki rolnej, zlokalizowanej pośród 10-piętrowych budynków mieszkalnych, na której znajduje się plac zabaw dla dzieci i trawnik. Nad prawidłowością przyznawania dotacji unijnych czuwa w Ministerstwie Finansów Departament Ochrony Interesów Finansowych UE. Jego najnowszy raport w tej sprawie omawia Olga Gajda.
Ponadto, w tym wydaniu prof. Tadeusz Tomaszewski w swoim cyklu Z praktyki eksperta dokumentów, przestrzega biegłych przed zbyt pochopnym przyjmowaniem cech pisma za podstawę do opiniowania i zapominaniem o zjawisku podobieństwa grafizmów w piśmie ręcznym różnych piszących. Natomiast Monika Krucińska w cyklu Paszporty świata tym razem wprowadza nas w tajemnice paszportu litewskiego.
Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury.

Jerzy Banaś
redaktor naczelny« powrót
Wydrukuj stronę Wersja do druku