PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Archiwum
Modernizacja banknotu o nominale 200 zł

Wprowadzony do obiegu 12 lutego br. banknot o nominale 200 zł zamyka cykl modernizacji banknotów z serii Władcy Polski zapoczątkowany w 2014 r. Banknoty z tej serii wprowadzono do obiegu 20 lat temu, po denominacji złotego 1 stycznia 1995 r. W PWPW trwają prace nad nowym  nominałem 500 zł.

Zmodernizowany banknot 200 zł został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie przez Marka Belkę – Prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji prasowej 23 czerwca 2015 r. Warto podkreślić, że projekt modernizacji tego banknotu realizowany był przy bardzo ambitnym harmonogramie: prace trwały nieco ponad rok. Projektowanie rozpoczęło się w marcu 2014 r. Do końca czerwca 2015 r. przygotowany został projekt graficzny zmodernizowanego banknotu, przetestowano nowe zabezpieczenia, wykonano wzorce produkcyjne w formie odbitki sztukowej i arkusza wzorcowego oraz rozpoczęto produkcję pilotażową. W drugiej połowie 2015 r. miała miejsce produkcja nakładowa banknotu. Wykonanie tego projektu w tak krótkim czasie było możliwe dzięki dobrej współpracy producenta (PWPW S.A.) z emitentem, czyli Narodowym Bankiem Polskim, oraz projektantem szaty graficznej polskich banknotów, Andrzejem Heidrichem.

Zasadnicze cele modernizacji były takie same jak w przypadku pozostałych nominałów, które zostały zmodyfikowane w latach 2011–2013, a do obiegu wprowadzone 8 kwietnia 2014 r. Podstawowe założenia były dwa: wprowadzenie do banknotów nowoczesnych zabezpieczeń przed fałszowaniem oraz lepsze dostosowanie banknotów do wymogów profesjonalnych uczestników obrotu gotówkowego. Ale w tym konkretnym przypadku zakres modernizacji był szerszy. Zadanie okazało się trudne, bo w uproszczeniu polegało na wprowadzeniu dodatkowych, nowych zabezpieczeń do projektu, który powstał ponad 20 lat temu. Chodziło więc o to, żeby banknot unowocześnić, zachowując jego dotychczasową szatę graficzną i kolorystykę.

W zmodernizowanej dwustuzłotówce już na pierwszy rzut oka widoczne są nowe zabezpieczenia banknotu, takie jak szeroka nitka okienkowa zmienna optycznie czy zabezpieczenie Spark® polegające na płynnej zmianie koloru elementu w zależności od kąta obserwacji. Koncepcja opierała się na tym, aby przy zmianie kąta patrzenia, w przypadku obydwu wyżej wymienionych zabezpieczeń, następowała płynna zmiana koloru ze złotego na zielony, a wzór w formie szachownicy „poruszał się” w obu płaszczyznach. Zmienione zostały zabezpieczenia dla osób niewidomych. Obecne na wszystkich nominałach zabezpieczenie w formie figury geometrycznej (na banknocie 200 zł jest to trójkąt) przybrało postać drobnych kółek wyczuwalnych w dotyku. Po konsultacjach z Polskim Związkiem Niewidomych na dwusetce dodano nowe zabezpieczenie – w postaci układu ukośnych linii wyczuwalnych dotykiem.

Podobnie jak we wcześniej zmodernizowanych banknotach odsłonięte zostało pole znaku wodnego i umieszczono w nim dodatkowy znak przedstawiający nominał w formie filigranu (o zwiększonej jasności). Zmienione zostało zabezpieczenie recto-verso, tak aby elementy graficzne widoczne z przedniej i odwrotnej strony banknotu w świetle przechodzącym były idealnie spasowane i tworzyły wyraźny obraz korony.

Dodatkowe zabezpieczenia pojawiły się na stronie odwrotnej: tzw. pasek irydyscentny (złoty, opalizujący ornament widoczny pod kątem) oraz cyfrowe oznaczenie nominału (200) i ozdobny wzór pod nim, które zostały wydrukowane złotą farbą. To zmiany zabezpieczeń na tzw. pierwszy poziom, widoczne gołym okiem i służące do weryfikacji autentyczności banknotu przez wszystkich użytkowników obrotu gotówkowego.

Zasadniczej zmianie uległy zabezpieczenia do odczytu maszynowego, a więc weryfikowane przez wszelkie urządzenia, zarówno akceptujące gotówkę, jak i np. sortujące banknoty powracające z obiegu. Pierwotny banknot o nominale 200 zł projektowany był na początku lat 90. XX w., kiedy jeszcze obieg gotówkowy wyglądał zupełnie inaczej. Praktycznie nie stosowano urządzeń akceptujących gotówkę, a maszynowe sortowanie banknotów było rzadkością. Inne były też metody działania fałszerzy, gdyż wysokiej klasy urządzenia kopiujące czy skanujące nie były powszechnie stosowane. Dodanie do banknotów zabezpieczeń weryfikowanych przez urządzenia przy równoczesnym zachowaniu podstawowych elementów ich wizerunku było największym wyzwaniem dla projektantów i producenta. Zabezpieczenia tego rodzaju są niejawne, nie mogę więc nic więcej na ich temat napisać.

Zmodernizowany banknot 200 zł trafił do obiegu w Polsce w lutym 2016 r. Warto w tym miejscu przypomnieć, że proces wprowadzania unowocześnionych banknotów odbywa się stopniowo. Wszystkie banknoty wprowadzone do obiegu w 1995 r. w związku z denominacją – o nominałach od 10 do 200 zł – pozostają bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknoty, które uległy uszkodzeniu bądź zużyciu są wycofywane z obiegu i profesjonalnie niszczone, a w ich miejsce wprowadzane są banknoty ze zmodernizowanej emisji.

Nie kończy się też praca nad banknotami z serii Władcy Polski. Obecnie w PWPW S.A. opracowywany jest banknot o nominale 500 zł. To zupełnie nowy projekt, więc na tym etapie niewiele można na jego temat powiedzieć. Wiadomo jednak, że głównym motywem graficznym będzie wizerunek Jana III Sobieskiego, a do obiegu banknot ten może wejść nie wcześniej niż w 2017 roku.

Jerzy Dziemidowicz« powrót
Wydrukuj stronę Wersja do druku