PL|
Produkty i usługi
Wybierz stronę
Produkty i usługi O PWPW Nowe technologie Informacje i ogłoszenia Kontakt Newsletter top
Człowiek i Dokumenty - kwartalnik

Szanowni Czytelnicy,
„konia z rzędem” temu, kto dziś powie, kiedy wreszcie doczekamy się rewolucji w naszych dokumentach identyfikacyjnych i wprowadzenia nowych e-dowodów osobistych (ostatnio mówi się o roku 2018). Wielką niewiadomą jest też to, jak będą one wyglądały, jaka będzie ich funkcjonalność i przede wszystkim kto je dla nas wykona. A drugiego „konia” temu, kto odpowie na pytanie, kiedy doczekamy się cyfrowej rewolucji we wszystkich dokumentach – jaką zapowiadało i zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Muszę przyznać, że działalność tego ministerstwa budzi we mnie ambiwalentne refleksje. Z jednej strony cieszy jego dynamiczna aktywność i pewnego rodzaju determinacja w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w informatyzacji administracji państwowej i cyfryzacji dokumentów, bo daje to nadzieje na konkretne sukcesy w tych dziedzinach. Z drugiej zaś strony obawiam się zrealizowania wszystkich, nawet tych najbardziej futurystycznych zapowiedzi: że już niebawem, może za rok, nasze najważniejsze dokumenty zostaną zdematerializowane ,znajdą się na ekranach urządzeń mobilnych i będą istniały tylko i wyłącznie w sferze wirtualnej . Podobne nadzieje i obawy podzielają Szymon Ruman, Remigiusz Lewandowski i Krzysztof Izak, autorzy artykułów otwierających to wydanie.
 
Aktualnie najnowocześniejsze dokumenty to te, które w warstwie cyfrowej zawierają dane biometryczne ich właścicieli; wymagają one jednak równie nowoczesnych urządzeń i systemów do ich kontroli. Ponadto ciągle rosnący przepływ ludzi między krajami i kontynentami wymusza konieczność elastycznego dostosowywania możliwości kontroli dokumentów do natężenia ruchu na przejściach granicznych. W poszukiwaniu rozwiązań umożliwiających zwiększenie sprawności kontroli granicznych, powołany został w 2014 roku w Warszawie projekt BIOMET z udziałem m.in. WAT i PWPW S.A. Celem tego projektu jest stworzenie prototypu dla mobilnej kontroli granicznej, czyli przenośnego systemu do weryfikacji osób przekraczających zewnętrzną granicę UE i ich dokumentów. Zaangażowane przy realizacji projektu konsorcjum naukowo-przemysłowe dokonało już pierwszych prób prototypów i przewiduje, że w październiku br. nastąpi zakończenie prac. O jego szczegółach można dowiedzieć się więcej z artykułu, którego autorami są uczestnicy projektu.
 
Cyfryzacja nieco wolniej, ale dosięga także wymiaru sprawiedliwości – na ten temat pisze Anna Zalesińska. Pozostając w kręgu prawa, w artykule Remigiusza Lewandowskiego przedstawiamy kolejne argumenty na to, że sfera dokumentów publicznych wymaga pilnych i nowoczesnych ustawowych regulacji. Natomiast Krzysztof Izak kontynuuje analizę zagrożeń związanych z nieustającą falą imigrantów przybywających codziennie do Europy. Jest już tradycją, że w wydaniu z tego kwartału roku, wracamy do tematu Powstania Warszawskiego i Twierdzy PWPW, tym razem w artykule Moniki Olbryś-Zegarowskiej i Tomasza Turka.

Jak zawsze serdecznie namawiam do przeczytania całości tego wydania. Bardzo dziękuję za przesłane nam listy i maile. Proszę nas nadal czytać, także na www.czlowiekidokumenty.pl, polecać innym, pisać do nas (redakcjacid@pwpw.pl), dzwonić, jak również odwiedzać Redakcję.

Zapraszam i serdecznie pozdrawiam.
Jerzy Banaś
Redaktor Naczelny

P. S.
Całe wydanie drukowane jest dostępne m. in. w bibliotekach narodowych, uniwersyteckich i innych uczelni wyższych, bibliotekach wydziałów prawa, ośrodków specjalistycznych i szkoleniowych oraz eksperckich służb mundurowych i specjalnych.

Spis treści CZŁOWIEK I DOKUMENTY Nr 42 (Lipiec – Wrzesień 2016)

 1. Od Redakcji str. 5
 2. Nowości i Wydarzenia str. 6
 3. E-dowód, państwo usługowe i cyfrowa suwerenność
   – Szymon Ruman str. 9
  Oddanie kierowania budową e-państwa w ręce firm komercyjnych może spowodować, że realizacja tego zadania nie będzie zabezpieczała w odpowiedni sposób interesów Rzeczypospolitej i jej obywateli.
 4. Dokument w smartfonie – nowoczesność czy niebezpieczna ekstrawagancja? –  Remigiusz Lewandowski str. 15
  Aktywność, dynamika i determinacja Ministerstwa Cyfryzacji zmierzające do poprawy niskiego stopnia informatyzacji Polski niezwykle cieszą. Entuzjazm towarzyszący tym działaniom nie powinien jednak przesłonić niedoskonałości niektórych z proponowanych rozwiązań.
 5. Czy smartfon może zastąpić dowód osobisty? – Krzysztof Izak str.21
  W czerwcu 2016 r. minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała początek prawdziwej rewolucji cyfrowej w Polsce. Możliwe, że już niebawem nasze dokumenty, m.in. dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne czy karty płatnicze będą dostępne na ekranach telefonów komórkowych.
 6.  Biometria mobilna – nowoczesna kontrola granic - Michał Kraszewski-Cąkała, Tomasz Goliński, Piotr Życki, Mieczysław Szustakowski str. 31
  Rosnący przepływ ludzi pomiędzy krajami wymusza konieczność elastycznego dostosowywania możliwości kontroli dokumentów do natężenia ruchu na przejściu granicznym. Nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym takie połączenie jest zaprojektowany w Polsce system BIOMET.
 7. Papiery specjalne i zabezpieczone produkowane w PWPW - Daniel Mierzejewski, Monika Rogalska, Marek Rosiak str. 39
  PWPW oferuje szeroką gamę papierów  własnej produkcji – zarówno standardowe papiery zabezpieczone, jak I papiery specjalne opracowane według specyficznych, indywidualnych potrzeb i wymagań klientów.
 8. Polski znaczek pocztowy nagrodzony w Berlinie p. 46
 9. e-Rewolucja w dokumentach sądowych – Anna Zalesińska str.  47
  Od 2010 roku, kiedy w KODEKSIE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO pojawił się protokół elektroniczny, a wraz z nim transkrypcja i, dotychczasowe klasyczne podejście do dokumentu sądowego uległo rewolucyjnej zmianie.
 10. O potrzebie regulacji sfery dokumentów publicznych - Remigiusz Lewandowski str. 53
  Nie ulega wątpliwości, że dokumenty publiczne oraz znaki pieniężne odrywają znaczącą rolę w relacjach gospodarczych i społecznych każdego państwa. Zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, głównie bezpieczeństwa ekonomicznego oraz publicznego.
 11. Dokument i tożsamość jako element dżihadu - Krzysztof Izak str. 59
  Miesiące, które upłynęły od zamachów terrorystycznych w Paryżu (13 listopada 2015 r. i 14 lipca 2015 r.),  Brukseli (22 marca 2015 r.) oraz serii lipcowych ataków Niemczech, nie spowodowały widocznych zmian w sposobie postrzegania przez władze UE, zagrożenia związanego z przybywającymi do Europy muzułmańskimi imigrantami.
 12. Jeszcze o tym, czy warto badać kopie i inne wtórne odwzorowania pisma ręcznego - Tadeusz Tomaszewski str. 75 - artykuł z cyklu „z praktyki eksperta dokumentów”.
  Każdy przypadek zlecenia badań rękopisów niewystępujących w formie pierwopisów wymaga indywidualnego podejścia i oceny materiału badawczego w kontekście okoliczności sprawy.
 13. Iran – z Lechistanu do Persji - Monika Krucińska str. 85 - artykuł z cyklu „paszporty świata”
  To naprawdę zaskakujące jak wiele informacji o historii, tradycjach, kulturze i geografii różnych państw można znaleźć w wydawanych przez nich dokumentach paszportowych. Trzeba tylko umieć je odnaleźć i odczytać.
 14. Walka o wolność I honor…walka o ojczyznę (z historii PWPW) - Monika Olbryś, Tomasz Turek  str. 95
  Dramatyczne boje powstania warszawskiego w 1944 r. o redutę PWPW przyniosły ogromne straty w ludziach i zniszczenia budynków. Jednak powstańcy udowodnili, że za ideał wolności warto poświęcić życie.
 15. Przegląd prasy zagranicznej - Ewelina Jakielaszek,
  Joanna Gurtowska str. 99
 16. Światowe życie ekspertów – konferencje, targi i wystawy  p. 100
Wydrukuj stronę Wersja do druku